Täiskasvanutele

Töötoad täiskasvanutele

 Lisainfo ja broneerimine: Pille-Riin Saarse, pille-riin@makerlab.ee, 562 21 560
Video on illustratiivne.

Rube Goldbergi ahelreaktsioon!

Oled kuulnud ütelust, et liblika tiivalöök võib algatada tormi? Aga ehk võibki? See tiivalöök lükkab ümber laua serval püsti seisnud paberilehe, mis omakorda kukub maha küünla peale ja süttib. Suurest leegist sulab nöör, mis hoiab kinni tennisepalli. Kukkuv pall potsatab vastu ventilaatori lülitit ning toas hakkab keerlema pöörane tuul. Mis aga siitmaalt edasi juhtub, on sinu ja sinu meeskonna teha. Töötuba sobib ideaalselt tiimikoolituseks või sõpradega uutmoodi ühiselt nuputades ja meisterdades õhtu veetmiseks.

Grupi suurus on 5-20 inimest, töötuba kestab 180-280 minutit
Osaleja soovitatav vanus 15+ eluaastat

VesiX kosmosemissioon!

Kaasaegse kosmosetööstuse üks suurimaid imesid on Elon Muski ettevõtte SpaceX rakett, mis maandub ohutult õiges asendis Maale ning on taas laskevalmis. Meie töötoas on sul võimalik proovida võistluse raames taoline rakett ise valmis ehitada ning vaadata, kes tuleb parima lahenduse peale. Mis on raketi kütuseks? Aga muidugi vesi! Lennu kõrguseks? Mitte küll 100 km, ent 100 meetrit pole üldse probleemiks! Muidugi, kui kosmoseinseneeria kuldreeglid selgeks olete saanud.

Grupi suurus on 10-40 inimest, töötuba kestab 90-150 minutit
Osaleja soovitatav vanus 14+ eluaastat

Alarm-alarm!

Limiteeritud aja jooksul peavad meeskonnad ehitama etteantud vahenditest parima alarmkella, mille abil võiks aega mõõta ning õigel ajal ka voodist üles saada, et tööle.. või siis otse duši alla minna. Ühtegi juba valmiskujul kella ei ole sealhulgas võimalik aga kasutada. Tundub lihtne? Pange oma meeskonnatöö proovile. Valmis? Läks!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 120-180 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Jootmise ABC: latern!

Pimedate aegade saabudes on vaja igapäevasesse ellu rohkem valgust tuua. Töötoa käigus valmistame kaasaskantava laterna, mida saab asetada nii kööki, vannituppa, õue või lausa matkale kaasa võtta. Laterna värvikombinatsiooni saab iga meisterdaja ise valida!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Jootmise ABC: akupank!

Kuidas töötavad liitium-tehnoloogial põhinevad akud? Kuidas neid ohutult laadida ning neisse pumbatud energiat oma projektides edukalt ära kasutada? Kuidas käia ümber võimsate, ent ohtlike Li-Po akudega? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse just selles töötoas! Töötoa raames meisterdad valmis täiesti omaenda AKUPANGA! Kestavalikus on nii erinevates värvides 3D prinditud korpuseid kui ka naturaalsest vineerist laserlõigatud korpuseid. Eritellimuse korral on võimalik korpus 3D printida oma nime/logoga või valmistada kest muudest materjalidest. Miks mitte olla esimene, kes võtab kasutusele spreipurgi-, mudelauto-, haamri- või muu eripärase kujuga akupanga?

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Bluetooth kõlar!

Oled otsinud endale sobilikku juhtmeta kõlarit, ent see on kas liiga suur või liiga väike või aku ei kesta piisavalt? Kui see kõlab sulle tuttavalt või otsid muidu ühte vinget elektroonika projekti, siis ära vaatagi kaugemale! Töötoa raames valmistame ühiselt just endale sobiliku akuga (Bluetooth) kõlari (säilitades võimaluse ka juhet kasutada)! Peaasjalikult kasutame materjaliks vineeri, ent osavamad meistrid võivad ju proovida ka muid kestasid, millesse oma akuga kõlar ehitada. Spreipurgi-, kanistri-, pudeli-, või kookosekõlar? Miks mitte! Isikliku käekirjaga graveeritud? Saab!

Grupi suurus on 5-15 inimest, töötuba kestab 120-180 minutit
Osaleja soovitatav vanus 16+ eluaastat

3D printimise ABC!

3D printimine on viimastel aastatel muutunud väga kuumaks prototüüpimise ning puuduvate/purunenud juppide tootmismeetodiks, ent sellega trükkimine pole sama lihtne nagu 2D printeriga. Kui arvutis oleval karbimudelil on näiteks kõik küljed sirged, väljub 3D printerist hoopiski teinekord äravajunud või poolikute külgedega karp. Milles on probleem? Selleks, et 3D printerist väljuks soovitud, mitte defektne toode, tuleb printerile teha kalibratsioon, st. viia omavahel vastavusse printeri osade temperatuur, kasutatav materjal, aluse materjal, printeri kiirus jne. Töötoas õpetame, kuidas 3D mudeleid printeri jaoks arvutis ette valmistada. Selle raames valmib füüsiline 3D prinditud kalibratsioonikuubik ehk kuubik, mille abil saab omavahel vastavusse panna arvutiprogrammi mudeli ning konkreetse printeriga välja lastud mudeli. Lisaks tutvume, mis vahe on "nuudliprinteril" ning "lögaprinteril"

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-140 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Arduino ABC!

Arduino on pisike arvuti, millega on võimalik igal inimesel teha lihtne sissejuhatus hobielektroonika vapustavasse maailma. Selle abil saab panna tulukesi vilkuma, luua lihtsat signalisatsioonisüsteemi, jäljendada Click'n'Grow automaatkastjat, valmistada isiklikku lukusüsteemi, ehitada 3D printerit ja palju muud! Võimalusi piirab vaid oma fantaasia ning... mõistagi algteadmised Arduino võimekusest. Õppetöötoa raames tutvume Arduino Nanoga, maketeerimislauaga (breadboard), läbime paar programmeerimisnäidet ning prototüübime mõned lihtsamad Arduino projektid. Töötoa lõpus saab osaleja kaasa isikliku Arduino Nano, millega oskab laveerida Arduino näidisprogrammide ja -projektide maailmas.

NB! Soovitame tungivalt igal osalejal sülearvuti kaasa võtta. Kohapeal on meil pakkuda vaid kuni 4 asendusarvutit.

Grupi suurus on 5-15 inimest, töötuba kestab 90-180 minutit
Osaleja soovitatav vanus 16+ eluaastat

Laserlõikuse ABC!

Laserlõikur on justkui hiiglaslik laserprinter, mille laser on paberile trükkivast analoogist mitusada korda võimsam. See tähendab, et laser on võimeline materjalidest läbi lõikama, ent soovi korral ka tagasihoidlikuma võimsuse juures graveerima. Peaasjalikult kasutatakse laserlõikurit vineerist või pleksist/akrüülist 2D kujundite väljalõikamiseks ja graveerimiseks. Erinevaid tükke kombineerides on võimalik luua meeletul hulgal põnevaid asju, sh. 3D tarbeesemeid. Töötoa jooksul tutvustame, kuidas leida või luua laserlõikuri jaoks sobilik joonis ning milliseid sätteid erinevate materjalide ja efektide jaoks kasutada. Töötoa raames valmib igal osalejal personaalne toode, nt. sihvriplaadiga kell.
NB! Soovitame tungivalt igal osalejal sülearvuti kaasa võtta. Kohapeal on meil pakkuda vaid kuni 4 asendusarvutit. Koolituse kestus sõltub jooniste ettevalmistuse tasemest. Lisainfo meie laserlõikuri suutlikusest-võimekkusest

Grupi suurus on 5-15 inimest, töötuba kestab 100-240 minutit
Osaleja soovitatav vanus 16+ eluaastat

Keevitamise ABC!

Metallide elektroodkeevitamine on kasulik ja tahetud oskus. Elektroodkeevituse käigus moodustub kahe metallelemendi vahel keemiline side: need detailid saavad üheks. Hästi keevitatud liidesed on väga tugevad ja võtavad võrreldes teiste kinnitusvahenditega vähe ruumi. Osates keevitada, oskad ühtlasi parandada katkisi jalgrattaraame, metalltoole, valmistada teraskonstruktsioone, teha kunsti jpm. Keevitamise ABC kursuse käigus õpime elektroodkeevitamise inverteri tööpõhimõtet ning keevitame kaht põhilist keevisliidet: põkkliidet (detailid on otsakuti koos) ja nurkliidet (detailid on teineteise suhtes risti). Kohapeal on olemas kogu keevitamisvarustus (sh. kaitsevahendid) ning toormaterjalid. Töötuba toetab RKR Seadmed Kemppi Minarc 150 keevitusinverteriga. 

Grupi suurus on 5-10 inimest, töötuba kestab 90-150 minutit
Osaleja soovitatav vanus 17+ eluaastat

 

Lisainfo ja broneerimine: Pille-Riin Saarse, pille-riin@makerlab.ee, 562 21 560