Mis on Makerlab ja meie uue õppeaasta visioon?

SPARK Makerlab on maailmas laialdaselt leviva makerspace'de kultuuri kehastus keset Tartut, ühena esimestest Eestis. Makerspace on füüsiline ruum, kus on võimalik kohata omasuguseid insenere ja leidureid, aga ka meisterdajaid ja kunstnikke, kellega ühiselt projekte ja ideid reaalsuseks muuta. Keskkonna loomist alustati 2016. aasta suvel, ametlik avamine toimus 2017. aasta märtsis.
SPARK Makerlab kui avalik töökoda pakub igas vanuses inimestele võimalust ehitada peaaegu kõike, mida hing ihaldab või kodused tingimused ei võimalda. Makerlabis saab sõidukijuppe keevitada, kõrvaklappe värvida, mikrolaineahjust plasmatoru meisterdada, purjekat tikksaagida, jalgratast parandada, riiulit kokku klopsida, elektroonika kallal nokitseda, arvutis programmeerida, kondensaatorit sondeerida, tarka kodulahendust või drooni ehitada, riideid ja nahka õmmelda ning veel palju muud. Kokkuvõttes pakume inimestele võimalust oma ideesid praktiliselt järgi proovida ning valmis teha. Lisaks riistvarale on töökojas olemas lihtsamad toormaterjalid. Kohapeal annavad vajadusel nõu kogenud meistrid.
Töökoja pind on väike: 150 ruutmeetrit põrandapinda, millele lisandub 35 ruutmeetrine kogukonna poolt ehitatud poolkorrus. Töökoja tänavapoolse seina moodustavad kolm möödajalutajate tähelepanu tõmbavat suurt klaasakent, millest ühes paikneb sissepääs, mis on ka ratastooliga ligipääsetav. Makerlab pakub võimalust kasutada puutöötuba, metallitöötuba ning värvimiskambrit. Poolkorrusel paiknevad pikk elektroonika- ja pisitööde laud, 3D printerid ning puhkenurk. Töökoja suurim ruum - aatrium - on aga pühendatud töötubadele, laagritele ja suuremamõõtmelistele töödele. Tegemist on töökoja südamega, pidevas muutumises oleva ruumiga, milles paikneb ka suurim töövahend: laserlõikur. Inimestele ühiskasutuseks mõeldud tööriistad on enamjaolt saadud annetuste ja sponsorlepingute kaudu. Kohapealne mööbel on ehitatud vabatahtlike poolt talgude raames.
Lisaks avaliku töökoja funktsioonile pakub SPARK Makerlab alates 2016. aasta oktoobrist teaduspõhiseid inseneeriateemalisi töötubasid nii koolidele kui ka täiskasvanutele. Oleme oma lühikese tegevusaja jooksul õpetanud enam kui 100 grupile, kuidas ehitada käepäraste vahenditega insenertehnilisi tooteid, mille toimimispõhimõtted jäävad igapäevainimeste kaugeks. Töötubade käigus oleme tutvunud näiteks kõlarite, mikrofonide, akupankade, hüdrauliliste tõstukite, autode, rakettide või elektrikitarride taga peituva füüsika ja tootmismeetoditega. Samuti oleme läbi viinud nii kaasaegse tehnoloogia koolitusi (nt. 3D printimine, laserlõikus, jootmine) kui ka tehnilise mõtlemise ja rühmatöö arendusüritusi (nt. Sildade ja tornide ehitus, Rube Goldbergi ahelreaktsioonmasina loomine). Oleme töötubasid läbi viinud nii SPARK Makerlabi töökojas kui ka Põlvamaal, Jõgevamaal, Saaremaal, Läänemaal ja Harjumaal. Töötubade juhendajateks on oma ala spetsialistid: loodusteaduste taustaga tudengid või vilistlased, praktiseerivad mehhatroonika-elektroonika insenerid või teadusteatritest, -ringidest ja -laagritest välja kasvanud õpilased.
SPARK Makerlabi peamiseimaks sihtgrupiks ja külastajateks on olnud II (4.-6.klass) ja III kooliastme (7.-9.klass) õpilased, ent oleme töötubasid korraldanud ka lasteaiagruppidele, I kooliastme (1.-3.klass) ja gümnaasiumiastme õpilastele, tudengitele ning täiskasvanutele. Oma tegevuse käigus oleme saanud partneriteks mitmeid koole ning asutusi, sealhulgas Tartu Ülikooli, Hugo Treffneri gümnaasiumi, Jaan Poska gümnaasiumi, Tartu Tamme gümnaasiumi, Tartu Teaduspargi, Startup Hubi ja teisi.
Peale töötubade oleme korraldanud ka õpilastele suunatud suveüritusi (nt. Eesti 2.0 suvekool, SPARK Makerlabi leidurite laager, Rannalabor ehk tasuta töötoad ja teaduskatsed Anne kanali ääres) ning robootikaringi I kooliastmele. Uueks õppeaastaks (2017/2018) plaanime lisaks robootikaringile käima panna ka elektroonika algtõdede, leidurite-inseneride ja Arduino huviringid ning luua lisaks inseneeriateemalistele töötubadele ka keemia-alased töötoad.
Õppeaasta alguses korraldame menuka Garage48 häkatoni, kuhu on SPARK Makerlabi eestvedamisel esimest korda oodatud kaasa lööma ka gümnasistid. Teisisõnu anname õpilastele võimaluse teoreetilisi teadmisi spetsialistede abil praktikas järgi proovida. Taolist tüüpi üritust planeerime hakata uuest kalendaarsest aastast korraldama igal koolivaheajal.
Töökojas on sündinud ja arenenud mitu ettevõtteideed, millest üks on leidnud kuju aktiivselt tegutseva õpilasfirma näol. Kavatseme tulevikuski toetada noorte ettevõtlikkust ning aitame neil lahendada insenertehnilisi ja ettevõtte arengu käigus ette tulevaid probleeme. Kuna töökoda paikneb Tartu Teaduspargi ühe osa ja mitme tehnoloogiaettevõttega ühe katuse all, on õpilastel võimalik leida kontakte ja abi mitme loodusteaduste ning tehnilise valdkonna spetsialistilt.
SPARK Makerlab on üks esimesi taolisi ettevõtmisi Eestis. Pikaajalisema strateegia käigus plaanime viia LTT huviharidusringideks vajalikud komplektid ja juhendid Eesti väikelinnadesse ning laiendada töökoja tegevust ka teistesse Eesti linnadesse. Meie eesmärgiks on toetada uue generatsiooni arengut, kes lisaks teoreetilistele teadmistele oskaks oma mõtteid ka praktikas väljendada.