Noortele

Töötoad noortele

Meisterdame kõlar-mikrofoni!

Kuidas töötab kõlar? Kuidas töötab mikrofon? Kas teadsite, et tegelikult on iga kõlar mikrofon ning iga mikrofon kõlar? Ei teadnud? Siin on teie võimalus targemaks saada! Seletame lahti, mille poolesterineb üks teisest, ehitades ise valmis kergekaalulise silinderja kõlar-mikrofoni prototüübi. Lisaks jagame suurtele asjahuvilistele juhtmed, millega ka valminuid seadmeid nutitelefonidega või arvutitega ühendada.

Grupi suurus on 10-35 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 11+ eluaastat

 

Meisterdame elektrikitarri!

Kas sa tead, kuidas töötab õigete rock-staaride kärisev elektrikitarr? Veelgi parem, kas sa oled ise kunagi elektrikitarri ehitanud? Siin on sinu võimalus! Töötoa käigus seletame lahti sellised keerulised mõisted nagu elektroakustika ja induktsioon, kasutades üsnagi lihtsaid vahendeid omaenda ühekeelelise kitarri ehk ameerikapäraselt diddley bow meisterdamiseks. Töötoas valminud kitarrid saavad meisterdajad koju kaasa ning suured asjahuvilised saavad kaasa ka juhtme, millega heli kas või oma telefoni salvestada.

Grupi suurus on 10-35 inimest, töötuba kestab 60-100 minutit
Osaleja soovitatav vanus 11+ eluaastat

Meisterdame hiirelõksuauto!

Hiirelõks on üks brutaalne moodus, kuidas näriliste murest vabaneda. Me leiame, et hiirelõksuga saab teha palju toredamaid ja põnevamaid asju! Näiteks saab sellisest seadeldiset kokku meisterdada ülesvinnatava ralliauto! Töötoa raames valmistab iga osaleja taolise auto, millega saab töötoa lõpus osaleda võidusõidul. Kui sa pole varem hiirelõksu näinud või üles sättinud, oleks ammugi aeg see töötuba valida! 

Grupi suurus on 10-35 inimest, töötuba kestab 100-150 minutit
Osaleja soovitatav vanus 12+ eluaastat

 

Jootmise ABC: akupank!

Kuidas töötavad liitium-tehnoloogial põhinevad akud? Kuidas neid ohutult laadida ning neisse pumbatud energiat oma projektides edukalt ära kasutada? Kuidas käia ümber võimsate, ent ohtlike Li-Po akudega? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse just selles töötoas! Töötoa raames meisterdad valmis täiesti omaenda kujundusega AKUPANGA! Kesta on võimalik lasta 3D printida (oma nime või logoga) või valmistada kohapeal leiduvatest materjalidest. Miks mitte olla esimene, kes võtab kasutusele spreipurgi-, mudelauto-, haamri- või muu eripärase kujuga akupanga?

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

 

Jootmise ABC: helivõimendi!

Kas su kõrvaklapid pole ikka veel piisavalt valjud? Tahaksid ise tehtud kõlaritest rohkem vurtsu välja saada? Töötoa raames õpime lugema lihtsa helivõimendi skeemi ning samuti teeme osalejatele selgeks elektroonika jootmise kunsti põhitõed. Töötoa raames valmib helivõimendi, mis sobib ideaalselt Makerlabi kõlari võimendiks, ent ettevaatust: seadeldis võib olla sedavõrd võimas, et võib täisvõimsusel poest ostetud kõrvaklapimembraanid purustada! Teisalt, kuidas me muudviisi seadeldisi tundma saame õppida, kui me neid ei lõhu? Kokkuvõttes pakub töötuba palju uusi teadmisi ning lõbu!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 120-180 minutit
Osaleja soovitatav vanus 15+ eluaastat

 

3D printimise ABC!

3D printimine on viimastel aastatel muutunud väga kuumaks prototüüpimise ning puuduvate/purunenud juppide tootmismeetodiks, ent sellega trükkimine pole sama lihtne nagu 2D printeriga. Kui arvutis oleval karbimudelil on näiteks kõik küljed sirged, väljub 3D printerist hoopiski teinekord äravajunud või poolikute külgedega karp. Milles on probleem? Selleks, et 3D printerist väljuks soovitud, mitte defektne toode, tuleb printerile teha kalibratsioon, st. viia omavahel vastavusse printeri osade temperatuur, kasutatav materjal, aluse materjal, printeri kiirus jne. Töötoas õpetame, kuidas 3D mudeleid printeri jaoks arvutis ette valmistada. Selle raames valmib füüsiline 3D prinditud kalibratsioonikuubik ehk kuubik, mille abil saab omavahel vastavusse panna arvutiprogrammi mudeli ning konkreetse printeriga välja lastud mudeli. Lisaks tutvume, mis vahe on "nuudliprinteril" ning "lögaprinteril"

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-140 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat