Noortele

Töötoad noortele

Jootmise ABC: latern!

Pimedate aegade saabudes on vaja igapäevasesse ellu rohkem valgust tuua. Töötoa käigus valmistame kaasaskantava laterna, mida saab asetada nii kööki, vannituppa, õue või lausa matkale kaasa võtta. Laterna värvikombinatsiooni saab iga meisterdaja ise valida!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Jootmise ABC: akupank!

Kuidas töötavad liitium-tehnoloogial põhinevad akud? Kuidas neid ohutult laadida ning neisse pumbatud energiat oma projektides edukalt ära kasutada? Kuidas käia ümber võimsate, ent ohtlike Li-Po akudega? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse just selles töötoas! Töötoa raames meisterdad valmis täiesti omaenda AKUPANGA! Kestavalikus on nii erinevates värvides 3D prinditud korpuseid kui ka naturaalsest vineerist laserlõigatud korpuseid.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Meisterdame kõlar-mikrofoni!

Kuidas töötab kõlar? Kuidas töötab mikrofon? Kas teadsite, et tegelikult on iga kõlar mikrofon ning iga mikrofon kõlar? Ei teadnud? Siin on teie võimalus targemaks saada! Seletame lahti, mille poolesterineb üks teisest, ehitades ise valmis kergekaalulise silinderja kõlar-mikrofoni prototüübi. Lisaks jagame suurtele asjahuvilistele juhtmed, millega ka valminuid seadmeid nutitelefonidega või arvutitega ühendada.

Grupi suurus on 10-35 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 11+ eluaastat

Meisterdame suure harjaroboti!

Maapeal ringi liikuvad sõidukid ei pea ilmtingimata omama rattaid nagu autodel või võimsaid turbiine nagu hõljukitel. Võimalik on sõita ka harjastel! Kuidas? Tule töötuppa ja proovi koos meiega järgi!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 11+ eluaastat

 

Meisterdame paadi!

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas üks mootorpaat edasi liigub või millistest juppidest laevad koosnevad? Vastame töötoas just neile küsimustele ning ehitame valmis päris oma paadimudeli. Saame teada, kuidas tulevad lõigatud ja graveeritud jupid välja laserlõikurist ja mida tuleb teha, et nendest midagi kokku panna. Õpime samuti vaakumvormijaga ümberkäimist ja räägime erinevatest mootoritüüpidest. Töötoa puhul on valikus elektrimootoriga või aurumootoriga töötav paat.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat

Meisterdame hiirelõksuauto!

Hiirelõks on üks brutaalne moodus, kuidas näriliste murest vabaneda. Me leiame, et hiirelõksuga saab teha palju toredamaid ja põnevamaid asju! Näiteks saab sellisest seadeldiset kokku meisterdada ülesvinnatava ralliauto! Töötoa raames valmistab iga osaleja taolise auto, millega saab töötoa lõpus osaleda võidusõidul. Kui sa pole varem hiirelõksu näinud või üles sättinud, oleks ammugi aeg see töötuba valida!

Grupi suurus on 10-35 inimest, töötuba kestab 100-150 minutit
Osaleja soovitatav vanus 12+ eluaastat

Kodukeemia katsed!

Valemid nagu C6H12O6 või lihtsalt H2O on tuttavad paljudele. Kuid pelgalt paberile kirjutatuna pole need ju üldse lõbusad! SPARK Makerlabi poolt korraldatavas keemia töötoas viime läbi erinevaid toredaid katseid, mis annavad teooriale hoopis teise dimensiooni. Õpime, mis on non-Newtonian fluid, põletame erinevaid sooli, vaatame, mis juhtub suhkru põlemisel ja palju muud!  Töötoale eelneb väike ohutuskoolitus.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 60-100 minutit
Osaleja soovitatav vanus 11+ eluaastat

Meisterdame muusikainstrumente!

Kas sa tead, kuidas töötab õigete rock-staaride kärisev kitarr? Kuidas töötavad puhkpillid? Millest koosnevad kalimbad ja ksülofonid ning kuidas neid häälestada? Töötoa käigus on sul võimalik ehitada erinevaid instrumente, sh. elektrikitarri, pasunat, väikest kalimbat ehk näpuklavert. Elektrikitarri töötoa käigus seletame lahti sellised keerulised mõisted nagu elektroakustika ja induktsioon, kasutades üsnagi lihtsaid vahendeid omaenda ühekeelelise kitarri ehk ameerikapäraselt diddley bow meisterdamiseks. Töötoas valminud instrumendid saavad meisterdajad koju kaasa, et ka mujal omatehtud instrumendiga viise valla päästa!

Grupi suurus on 10-35 inimest, töötuba kestab 90-120 minutit
Osaleja soovitatav vanus 11+ eluaastat

 

3D printimise ABC!

3D printimine on viimastel aastatel muutunud väga kuumaks prototüüpimise ning puuduvate/purunenud juppide tootmismeetodiks, ent sellega trükkimine pole sama lihtne nagu 2D printeriga. Kui arvutis oleval karbimudelil on näiteks kõik küljed sirged, väljub 3D printerist hoopiski teinekord äravajunud või poolikute külgedega karp. Milles on probleem? Selleks, et 3D printerist väljuks soovitud, mitte defektne toode, tuleb printerile teha kalibratsioon, st. viia omavahel vastavusse printeri osade temperatuur, kasutatav materjal, aluse materjal, printeri kiirus jne. Töötoas õpetame, kuidas 3D mudeleid printeri jaoks arvutis ette valmistada. Selle raames valmib füüsiline 3D prinditud kalibratsioonikuubik ehk kuubik, mille abil saab omavahel vastavusse panna arvutiprogrammi mudeli ning konkreetse printeriga välja lastud mudeli. Lisaks tutvume, mis vahe on "nuudliprinteril" ning "lögaprinteril"

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 100-140 minutit
Osaleja soovitatav vanus 13+ eluaastat