Töötuba: Saadame raketi taevasse!

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/forms/hvA25I7f4uwoM7ts2
Tänu sellele oskame arvestada osalejate arvuga.

Kuidas valmistatakse rakette? Mis kütustega need imepärased kaadervärgid kosmosesse lendavad? Kas raketid võivad lennata ka vee jõul? Muidugi võivad! Töötuba algab väikese teadusetendusega, misjärel valmistame ise rakette ning katsetame suure õhulennuga erinevaid koonuseid, stabiliseerivaid tiibasid ja raketi masskeskme asukohtasid. Tundub keeruline? Üldsegi mitte! See on vahvaim viis veega mängimiseks ning õppimiseks!

Töötoa maksumus: 8€ täiskasvanu / 5€ õpilane või Makerlabi liige (lapsega koos osalevale täiskasvanule töötuba tasuta!)
Juhendajad: Makerlabi kommuuni liikmed
Kohti: 25
Toimumiskoht: Narva mnt 3, Tartu

Töötuba kuulub Tartu loodusfestivali kavasse. Vaata ka SIIT.

Töötuba: Teeme ise kõlari!

Teeme ise kõlari  osalemisvorm: https://goo.gl/forms/ILkywGTlw8HsrSHY2
Palun registreeru, et teaksime arvestada vajalike materjalide kogusega.

Kuidas töötab kõlar? Kuidas töötab mikrofon? Kas teadsite, et tegelikult on iga kõlar mikrofon ning iga mikrofon kõlar? Ei teadnud? Siin on teie võimalus targemaks saada!

Seletame lahti, mille poolesterineb üks teisest, ehitades ise valmis kergekaalulise silinderja kõlar-mikrofoni prototüübi. Lisaks jagame suurtele asjahuvilistele juhtmed, millega ka valminuid seadmeid nutitelefonidega või arvutitega ühendada.

Kas su kõrvaklapid pole ikka veel piisavalt valjud? Tahaksid ise tehtud kõlaritest rohkem vurtsu välja saada?

Töötoa raames õpime lugema lihtsa helivõimendi skeemi ning samuti teeme osalejatele selgeks elektroonika jootmise kunsti põhitõed. Töötoa raames valmib helivõimendi, mis sobib ideaalselt Makerlabi kõlari võimendiks, ent ettevaatust: seadeldis võib olla sedavõrd võimas, et võib täisvõimsusel poest ostetud kõrvaklapimembraanid purustada! Teisalt, kuidas me muudviisi seadeldisi tundma saame õppida, kui me neid ei lõhu? Kokkuvõttes pakub töötuba palju uusi teadmisi ning lõbu! Tule osale kindlasti, sa ei kahetse.

Töötoa maksumus (täiskasvanu / õpilane või Makerlabi liige) – lapsega koos ehitavale lapsevanemale tasuta!
1. Ainult kõlar – 8€ / 6€
2. Ainult võimendi – 13 € / 11€
3. Kõlar ja võimendi – 18 € / 15 €
Juhendajad: Makerlabi kommuuni liikmed
Kohti: 20
Toimumiskoht: Narva mnt 3, Tartu

Töötuba kuulub Tartu loodusfestivali kavasse. Vaata ka SIIT.

Lisaküsimustega pöördu Põdra poole

Õpituba: Teeme ise valgusti!

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/forms/kobMpzXGpGgl0yy42
Kui sa eelnevalt registreerud, siis saame arvestada vajalike materjalidega!

Koolitusel valmib stiilne ja ajastuga kaasas käiv puust valgusti, mis sobib igasse majapidamisse. Õpime tegema toorest puuseibist lihtsa elektrisüsteemi ja LED-lampidega energiasäästliku puust ringvalgustit. Disaini saad luua sina ise! Saad endale valgusti, mis loob hubast õhkkonda kõikjale, kuhu paigutatud.

NB! Töötuba on lihtsustatud versioon klassikalisest ringvalgusti töötoast, st osad sammud on juba varasemalt ette tehtud. Seda on arvestatud ka töötoa maksumuses. Osalejatele jääb valgusti kokkupanemine.

Töötoa maksumus: täiskasvanu 40€, õpilane, tudeng, pensionär või Makerlabi liige 37€, laps ja täiskasvanu koos 37 eurot. Hinna sees on ka materjalid ja töövahendid.
Kohtade arv: 15
Juhendaja: Magnus Otsa
Toimumisaeg: N 8. juunil kella 17.00-19.00
Toimumiskoht: Narva mnt 3, Tartu

Töötuba kuulub Tartu loodusfestivali kavasse. Vaata lähemalt SIIT.

Töötuba: Kummipaelapüstol

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/forms/MzhrYmWvBwpldblE2
Tänu sellele teame arvestada materjalidega

Sina! Jah, sina, salaagent X! Meil on sind vaja üheks põnevaks missiooniks! Me saame aru, et sulle ei meeldi päris tulirelvad, seega oleme sulle ette valmistanud kummipaela püstoli. Tule töötuppa ning teeme selle üheskoos valmis!

Püstolijuppide valmistamiseks kasutame laserlõikurit!

Juhendaja: Motsa
Osalejate arv: 20
Maksumus: 7€ õpilane/Makerlabi liige/pensionär, 10€ täiskasvanu.

Koolitus: Laserlõikuri ABC

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/forms/Gr6zJhFK8EeQjLP02

Laserlõikur – tööriist, mida olete Makerlabilt kõige enam küsinud. Nüüd on ta üles seatud ning töövalmis!

Mis on laserlõikur?
Laserlõikur on justkui hiiglaslik laserprinter, mille laser on paberile trükkivast analoogist mitusada korda võimsam. See tähendab, et laser on võimeline materjalidest läbi lõikama, ent soovi korral ka tagasihoidlikuma võimsuse juures graveerima. Täpsem tehniline info ning sobilike materjalide nimistu: http://www.makerlab.ee/vahendid/laserloikur/

Mida laserlõikuriga teha saab?
Peaasjalikult kasutatakse laserlõikurit vineerist või pleksist/akrüülist 2D kujundite väljalõikamiseks ja graveerimiseks. Erinevaid tükke kombineerides on võimalik luua meeletul hulgal põnevaid asju, sh. 3D tarbeesemeid: https://goo.gl/aMLFFE

Mida ma töötoa-koolituse raames saan?
Töötoa jooksul tutvustame, kuidas leida või luua laserlõikuri jaoks sobilik joonis ning milliseid sätteid erinevate materjalide ja efektide jaoks kasutada. Töötoa raames valmib igal osalejal personaalse sihvriplaadiga kell.

NB! Soovitame tungivalt igal osalejal sülearvuti kaasa võtta. Kohapeal on meil pakkuda vaid kuni 4 asendusarvutit.

Osalustasu:
Täispilet: 40 EURi
Tudeng/pensionär/Makerlabi liige: 35 EURi

Toimumisaeg: 30.mai (teisipäev) kell 18:00-19:30
Kohtade arv: 10

Töötuba: Euroalustest mööbel

NB! Registreerimisvorm: https://goo.gl/forms/8tKA5xkpZcp0ygtl1
Tänu sellele teame arvestada osalejatega!

Kas unistad omapärasest mööblist, mis ei oleks liialt kallis? Kas märksõnad nagu taaskasutus, upcycle ja keskkonnasõbralikkus kõnetavad sind? Isegi, kui ei kõneta, pakub euroalustest valmistatud mööbel kõike eelmainitut. Euroalused on suurtes ladudes kasutatavad puidust valmistatud lihtsad konstruktsioonid, mis võimaldavad kahveltõstukitega kaupa kerge vaevaga ühest kohast teise transportida. Tihtipeale jäävad need alused pärast transporti lao nurka seisma.

Töötoas lammutame euroalused laiali ning loome teile huvi pakkuva funktsionaalse mööblieseme. Olgu selleks voodi, taburett, baarilett või kummutiks kokkupakitav laud. Kohapeal on olemas vajalik materjal, tööriistad ning mõistagi ka asjatundlik juhendaja-meistrimees.

Juhendaja: Mihkel Lember – Makerlabi liige, isehakanud disainer, puussepp ja arhitekt (https://www.facebook.com/lemberdisain/)

Osalustasu:
Täispilet: 39 EURi
Tudeng/pensionär/Makerlabi liige: 35 EURi
Osalejate arv: 12
Toimumisaeg: 10.30-18.00, lõuna kell 13.00-13.30

Koolitus: Keevitamise ABC

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/1OVyhp

Metallide elektroodkeevitamine on kasulik ja tahetud oskus. Elektroodkeevituse käigus moodustub kahe metallelemendi vahel keemiline side: need detailid saavad üheks. Hästi keevitatud liidesed on väga tugevad ja võtavad võrreldes teiste kinnitusvahenditega vähe ruumi. Osates keevitada, oskame ühtlasi parandada katkisi jalgrattaraame, metalltoole, valmistada teraskonstruktsioone, teha kunsti jpm.

Keevitamise ABC kursuse käigus õpime elektroodkeevitamise inverteri tööpõhimõtet ning keevitame kaht põhilist keevisliidet: põkkliidet (detailid on otsakuti koos) ja nurkliidet (detailid on teineteise suhtes risti). Kohapeal on olemas kogu keevitamisvarustus (sh. kaitsevahendid) ning toormaterjalid. Töötuba toetab @RKR Seadmed Kemppi Minarc 150 keevitusinverteriga. Töötuba juhendab Makerlabi kommuuni liige Karl Põder.
—-
Osalustasu:
Täispilet: 35 EURi
Tudeng/pensionär: 30 EURi
Makerlabi liige: 25 EURi

Keevitamise töötoas on ainult kuus kohta, tasub kiirustada!

Tartu Mini Maker Faire

Mini Maker Faire ehk isetegijate laat toimub Eestis kolmandat korda. Rahvusvaheliselt on see ettevõtmine tuntud kui Maker Faire. Maker Faire’i liikumine sai alguse Ameerika Ühendriikidest ning jõuab 20. mail taaskord Tartusse. Isetegijate laadal saavad kokku teadus, isetegemise rõõm ja nuputamisosavus ning sinna on oodatud nii asjaarmastajad kui spetsialistid.

Baltikumi kolmas Mini Maker Faire toob AHHAAsse kokku leiutajad, isetegijad ja nokitsejad nii meilt kui mujalt! Tule ja saa osa värvikaimate ideegeneraatorite kogunemisest ning vii vahvaid meisterdusi kojugi kaasa! Sind ootavad üle saja isetegija, rohkelt töötube ning mitu tundi elamusi kõigis kolmes näitusesaalis ja AHHAA välisterritooriumil.

Oma ideid ja meisterdusi tutvustatakse nii üksinda kui ka meeskondlikult, kohale tulevad nii noored kui vanad nokitsejad. Esitlusele tulevad nii ideed, valmis esemed kui ka hetkel veel pooleli olevad meisterdused. Tegutsejate ring katab nii teadus-, kunsti-, tehnika-, IT-, toidutehnoloogia-, taaskasutus-, äri- kui ka meediaprojektid. Ja kindlasti veel palju muud!Inspiratsiooni ja teavet Maker Faire’i kohta leiab nende kodulehelt.

Lisainfo AHHAA ja SPARK Makerlabikorraldatava Maker Faire’i kohta:

Annika Vesselov ja Elyne Aaviksoo
tel: 5302 2125
e-post: makerfaire@ahhaa.ee

Hakka Facebookis Tartu Mini Maker Faire’i sõbraks ja kuuled kõige värskemat infot esimesena!

Õppetöötuba: Arduino ABC

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/forms/Z6QyZqGLMzcI0QYP2

Arduino on pisike arvuti, millega on võimalik igal inimesel teha lihtne sissejuhatus hobielektroonika vapustavasse maailma. Selle abil saab panna tulukesi vilkuma, luua lihtsat siganisatsioonisüsteemi, jäljendada Click’n’Grow automaatkastjat, valmistada isiklikku lukusüsteemi, ehitada 3D printerit ja palju muud! Võimalusi piirab vaid oma fantaasia ning… mõistagi algteadmised Arduino võimekkusest.

Õppetöötoa raames tutvume Arduino Nanoga, matketeerimislauaga (breadboard), läbime paar programmeerimisnäidet ning prototüübime mõned lihtsamad Arduino projektid.

Töötoa lõpus saab osaleja kaasa isikliku Arduino Nano, millega oskab laveerida Arduino näidisprogrammide ja -projektide maailmas.

NB! Osalejatel on tungivalt soovituslik kaasa võtta isiklik sülearvuti ning klassikaline USB-mobiililaadija! Viimaste puudumisel leiame kohapealt asendusarvuti ning kaabli. Samuti on väga soovituslik (ent mitte nõutud) varasem kokkupuude programmeerimisega, kas või algtasemel.

Töötoa maksumus: 17€ täiskasvanu / 15€ õpilane või Makerlabi liige (sisaldab Arduino Nanot)
Kohtade arv: 15
Juhendaja: Toomas Laasik (http://www.interactivefate.com/)
Toimumiskoht: Narva mnt 3, Tartu

Tasuta puidutöötuba!

NB! Osalemisvorm: https://goo.gl/forms/RxpemNcKYzmVeMSH3
Tänu sellele saame arvestada vajalike materjalidega!

Merkuur ja Spark Makerlab kutsuvad 10 kuni 15 aastaseid noori osalema tasuta puidu proovitöötoas, kus valmib puidust akustiline mobiili helivõimendi koos pliiatsihoidjaga!

Projekt: “Mobiilsed töötoad”
Osaleda saavad AINULT registreerunud osalejad, kes on 10 kuni 15 aastased!
Osalejate maksimaalne arv: 15

Töötoa maksumus: Tasuta
Juhendajad: Lauri Soosaar ja Heigo Irdt
Toimumisaeg: 11. mai kell 17-19
Kohtade arv: 15
Toimumiskoht: Narva mnt 3, Tartu (sissepääs otse narva maanteelt, Atlantise vastast)

Projekti rahastatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Noorsootöö Keskuse, Euroopa Sotsiaalfondi ning Eesti Vabariigi kaasrahastusel elluviidava „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ programmi ressurssidest.